top of page
חיפוש

רוקדים עם החיים - הגוף ותנועתו ככלי לגישה לתובנות בתהליכי אימון / יעל אשד

גופנו, משכן הנפש שלנו נמצא אתנו כל הזמן ומהווה אמצעי מידי לביטוי הפנימיות שלנו. הדרך בה אנו חווים עצמנו בתנועה מאפשרת לנו ללמוד משהו על האופן בו אנו מתנהלים בחיינו. כל תנועה היא ריקוד וכל ריקוד מהווה הזדמנות להכרות מחודשת עם עצמנו.

הריקוד במהותו מביא אתו הנאה, חיוניות ושמחה אבל הוא גם הדרך הכי מהירה להתקרב לעצמנו.

שילוב של המודל המסורתי, המילולי, של האימון לחיים עם עולם התנועה והריקוד, מציע חוויה שלמה של צמיחה אישית המשלבת בין ראש לגוף ומזמין אותנו לערוץ ביטוי נוסף ולגישה לתובנות שלא דרך המילים.

שילוב זה הוא שילוב של הידע עם הידיעה. הידע הוא תוצר של מידע שאנו צוברים מלימוד, ממילים, הוא שוכן בראש, הידיעה באה מן הגוף, מתוך החוויה. לפעמים תנועה קטנה מביאה אתה ידיעה גדולה. ופעמים רבות בתהליך האימוני, דווקא חוויה עוקפת שכל, היא זו שמביאה הבנה היוצרת תפנית.

'להסכים לנוע אחרת' - דוגמא לתרגיל תנועתי שניתן לשלב בתהליך אימון אישי בקבוצי: הזמינו עצמכם לנוע במרחב לצלילי מוסיקה. נועו בקצב שלכם ויחד עם זאת, הרשו לעצמכם להיות מופתעים, לוותר על התנועה שלכם, 'לתפוס תנועה' של משתתף אחר ולנוע אתו ועם התנועה שלו, במרחב. לאחר זמן מה חזרו לתנועה שלכם ותפסו תנועה של מישהו אחר, וכך הלאה וכך הלאה: נועו עם עצמכם ועם אחרים, לכו בדרככם או בדרכם של אחרים, לפרקים יובילו רגליכם את התנועה ולעיתים רגליו של האחר.

ההתבוננות שיכולה לעלות מתוך החוויה התנועתית:

- מה קורה כאשר אתם מסכימים לוותר על התנועה שלכם?

- האם יש מישהו שהייתם רוצים לנוע כמוהו? מה אתם מעריכים באדם זה?


גופנו מבטא את החוויה הכוללת של הימצאותנו כאן ועכשיו, וכל שינוי במצב הפיסי גורר אחריו שינוי במצב המנטלי ולהיפך, כדי לחוות זאת אני מזמינה אתכם לתרגיל קטן:

שמטו כתפיים, הרפו כל החזקה של הגוף והתהלכו כך בחדר במשך מספר דקות.

כשאתם נעים במצב זה שימו לב לנשימה שלכם, שימו לב לאופן ההליכה, למנח הראש, אלו מילים עולות? אלו רגשות עולים בכם?

עכשיו עברו להליכה זקופה. זקפו את עמוד השדרה, ישרו כתפיים, הרחיבו חזה והתהלכו כך בחדר במשך מספר דקות. כשאתם נעים במצב זה שימו לב לנשימה שלכם, שימו לב לראש, לאופן ההליכה, אלו מילים עולות? אלו רגשות עולים בכם?


גם השפה העברית מצביעה על הקשר בין תנועת הגוף למצב המנטלי שלנו:

· חיבוק ידיים - חוסר מעש, שעמום

· כתפיים שמוטות - ביטול עצמי, הנמכה

· צועד על בהונות - מהוסס

· שתי רגליים על הקרקע - יציב, נוכח


אימון הוא לא רק מילים, שילוב חוויית התנועה בתהליך ממנף ומעצים את תהליך הצמיחה האישית:

  • ההזדמנות לחוות אפשרויות חדשות של תנועה מאפשרת להרחיב את הביטוי העצמי והיצירתי של המשתתף.

  • חווית התנועה מספקת למשתתף מראה לדפוסי התנהלותו, ומאפשרת לו להיות נוכח יותר הן לחסמים שלו והן לעוצמות שבו.

  • חוויית התנועה מאפשרת טיפוח הלכי רוח ומעניקה חוויה של 'להיות' – being (באחד המפגשים שתפה מתאמנת שבזכות החוויה התנועתית היא חוותה לראשונה בחייה מה זה להיות בהתמסרות).

  • פסק זמן תנועתי בתהליך מאפשר להניח את האינטלקט ולהשקיט את התודעה.

  • שילוב תנועה בתהליך האימון מספק הזדמנות' לצאת מהקופסה' , להרחיב את הגבולות של עצמנו.

לסיום קוראים יקרים, אני מזמינה אתכם לחלוץ נעליים, לקחת נשימה עמוקה ולהניע עצמכם לדעת כי - "חַיָּב אָדָם לִרְקֹד רִיקוּד אֶחָד כָּל יוֹם. אוֹ בְּמַחְשָׁבָה אוֹ בְּמַעֲשֶׂה" (רבי נחמן מברסלב.)

Comments


bottom of page